BASİT AMA ETKİLİ: PARKE SEÇİMİNDE PÜF NOKTALAR

BASİT AMA ETKİLİ: PARKE SEÇİMİNDE PÜF NOKTALAR

Yaşam alanlarınızın kimliğini belirleyen en önemli öğelerden biri olan parke kaplama, ev dekorasyonunda karakteristik bir farklılaşmanın ilk adımlarından. Rengi, dokusu, genişliği ve üretildiği malzeme başta olmak üzere; parke kaplama işlemini yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok detay mevcut. Bu anlamda, hangi alanda, ne kadar süreyle (bir sonraki değişim zamanını öngörmek doğru seçim için önemli) ve ne tür bir parke kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Peki doğru parke modeli seçerken nelere dikkat edilmeli? Cevabınız detaylı olarak yazımızda sizi bekliyor.

BASİT AMA ETKİLİ: PARKE SEÇİMİNDE PÜF NOKTALAR

Laminat Parkeler

Özel dokuları, izolasyona katkıları ve dayanıklı olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilen laminat parkeler, en güçlü adaylarınızdan. Tercih edeceğiniz yaşam alanının kullanım yoğunluğuna göre, farklı kalınlıklarda seçilebilecek laminat parkeler, renk ve görünüm anlamında da bolca çeşit sunar ve uygun fiyatlıdır. Tüm mekanlarda doğal ve sıcak bir görünüm sağlayan laminat parkelerin ahşap oranı yüksektir. Kullanıldıkça daha doğal bir görünüme kavuşan bu malzeme, mekanlarınıza daha karakteristik bir görünüm kazandırır.

Parke Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çok fazla çeşit, uzun süren kararsızlıklara dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için, parke seçerken dikkat etmeniz gereken kimi püf noktaları bir araya getirdik. O halde başlayalım: 

-

Renk ve model seçimi için ana kriteriniz dayanıklılık olmalı. Kimi modeller size renk ya da doku anlamında çok daha çekici gelebilir ancak çabuk kirleniyorsa ya da kolay çizilebilecek bir yapıdaysa, sizin için iyi bir seçim olmayabilirler.

- Özellikle renk seçiminiz için mutlaka mobilyalarınızı düşünerek hareket edin. Seçtiğiniz mobilya ya da aksesuarlara kontrast oluşturacak parkeler, hem mekanı daha etkin gösterir hem de mobilyalarınızın daha şık görünmesini sağlar. Tıpkı mobilyalar gibi, duvar rengi ya da duvar kaplamalarınızı önceden belirlemek, size parke seçiminizde büyük rahatlık sağlayacaktır.

-Parke seçiminde, diğer önemli etken kullanım alanıdır. Bu nedenle, parke üretiminde ticari ve konut olmak üzere iki farklı parke sınıfı bulunur. Bu iki ana sınıfın yanı sıra parkelerin dayanıklılığına odaklanan aşınma sınıfları da vardır. Parkenizin aşınma sınıfı; parke uygulaması yapılacak zeminin üzerindeki yürüyüş trafiğine ve zeminin durumuna göre belirlenir. Hareket hacmi yüksek olan yerlerde üst sınıflar tercih edilirken, daha az hareket olan zeminlerde alt sınıflar kullanılmalı. 21, 22, 23, sınıfları konut için kullanımına; 31, 32, 33 sınıfları ise ticari alanlar için uygundur.

- Parke kalınlığı da, yine parkelerin dayanıklılığı açısından büyük önem taşır. Zeminin durumu ve hareket yoğunluğuna göre parke kalınlığı tercih edilmektedir. Genel olarak konut kullanımlarında 8mm kalınlığındaki parkeler standart olarak kabul edilir.

- Parkelerde renk seçimi de yine kullanım alanınız ve ihtiyaçlarınıza yönelik değişkenlik gösterir. Gri renkte parkeler ev ve iş yerlerinde modern bir atmosfer yaratırken, doğal renklerdeki parkeler, ahşap ağırlıklıdır ve yaşam alanınıza daha doğal ve sıcak bir hava katar. Açık renk parkeler yaşam alanlarınızı daha aydınlık gösterirken, koyu renkler daha karanlık bir atmosfer yaratmamak için açık renkli mobilyalarla kombinlenmeye muhtaçtır. Bu tip parkelerin, çok sık temizlik gerektirdiğini de gözden kaçırmamanız gerekir.

- Kullanıma yönelik önemli kriterlerden bir diğeri de, parke plakalarının kesişim yerlerinin üzerindeki 1mm boşlukların V şeklinde birleşmesi sonucunda oluşan ve ‘derz’ adı verilen çizgilerdir. Parkeler derzli ve dersiz parke olarak ikiye ayrılır. Derzli parkeler, yüksek kalınlığına sahiptir ancak aşınma oranı yüksek parkelerdir. Dekoratif anlamda hoş bir görünüme sahip bu parkeler, ticari alanlar ya da ev antreleri gibi hareketin yoğun olduğu alanlarda tercih edilmemelidir

- Parkelerin kalınlıklarının yanı sıra, her parkeye özel olarak tasarlanabilen kilit sistemleri de, parkelerin kullanım süresini ve dayanıklılığını etkiler. Satın aldığınız parkelerin kilit sistemli olmasına ve bu sistemin dayanıklı olduğundan emin olmalısınız

- Seçtiğiniz parke modellerinin kalite ve güvencesinden emin olmak için, markaların sahibi olduğu sertifikalara göz atabilirsiniz. Bu noktada iki tane önemli sertifikayı kontrol etmeniz yeterli: ISO 9002 Belgesi ve Mavi Melek Sertifikası. Parkenin yapıştırılması ve cilalanması gibi çeşitli kimyasal işlemlerin sonucunda, parke içerisindeki zararlı kimyasalların hiçbir şekilde kullanıcıya ulaşmamasına yönelik kontrollerin sağlandığı testin sonucunda verilen Mavi Melek Sertifikası, laminat parkeler özelinde E1 sertifikası olarak karşımıza çıkar. Sağlığınız açısından son derece önemlidir.

- Parke seçiminde garanti süreleri de önemli bir kriterdir. En düşük garanti süresi 5 yıl ile laminat parkelerde gözlemlenir. İthal parkeler içinse süreler 5-30 yıl arasında değişkenlik gösterir

.

Parke seçimi yaparken parkenin özellikleri ve hangi zemin için daha kullanışlı olduğu hakkında yetkili firmadan bilgi almak oldukça önemlidir. Böylece, en doğru ve kaliteli malzemeyi seçer, uzun süreler boyunca evinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Sorularınız için size en yakın AGT satış noktasına ulaşabilir ya da agt@agt.com.tr mailinden bizlere ulaşabilirsiniz

.

5 kıtada 60'tan fazla ülkede satış noktası SATIŞ NOKTALARI