AGT

     home-design
     14 Ocak 2022

     Parke Seçiminde Basit Ama Etkili Püf Noktalar

     Yaşam alanlarınızın kimliğini belirleyen en önemli öğelerden biri olan parke, ev dekorasyonunda karakteristik bir farklılaşmanın ilk adımlarındandır. Rengi, dokusu, ölçüsü başta olmak üzere parke işlemini yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken birçok detay mevcuttur. Bu anlamda, hangi alanda, ne kadar süreyle (bir sonraki değişim zamanını öngörmek doğru seçim için önemli) ve ne tür bir parke kullanacağınızı belirlemeniz gerekir. Peki parke seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? Cevabınız detaylı olarak yazımızda sizi bekliyor.

     Laminant Parkeler

     Özel dokuları, ısı ve ses yalıtımına katkıları ve dayanıklı olmaları sebebiyle sıklıkla tercih edilen laminant parkeler, en güçlü adaylarınızdan. Tercih edeceğiniz yaşam alanının kullanım yoğunluğuna göre, farklı kalınlıklarda seçilebilecek laminant parkeler, renk ve desen anlamında da bolca çeşit sunar ve ulaşılabilir fiyatlıdır. Parke renkleri, desenleri tüm mekanlarda doğal ve sıcak bir görünüm sağlar. Doğal dekorlu seçenekleri sebebiyle de sıklıkla tercih bu malzeme, mekânlarınıza daha karakteristik bir görünüm kazandırır.

     Parke Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar

     Parke çeşitleri arasından seçim yapmak uzun süren kararsızlıklara dönüşebilir. Bunun önüne geçmek için, parke seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktaları bir araya getirdik. O halde başlayalım:


     Aşınmaya Dayanıklı Parkeler

     Renk ve model seçimi için ana kriteriniz dayanıklılık olmalı. Kimi modeller size renk ya da doku anlamında çok daha çekici gelebilir ancak çabuk kirleniyorsa ya da kolay aşınabilecek bir yapıdaysa, sizin için iyi bir seçim olmayabilirler.

     Parkesecimi-1

     Parke Renginin Belirlenmesi

     Özellikle renk seçiminiz için mutlaka mobilyalarınızı düşünerek hareket edin. Seçtiğiniz mobilya ya da aksesuarlara kontrast oluşturacak parkeler hem mekânı daha etkin gösterir hem de mobilyalarınızın daha şık görünmesini sağlar. Tıpkı mobilyalar gibi, duvar rengi ya da duvar kaplamalarınızı önceden belirlemek size parke seçiminizde büyük rahatlık sağlayacaktır.

     Parkenin görünümünü daha şık hale getirmek için, AGT süpürgelik ile kullanım tavsiye edilmektedir. Zevkinize göre parkeler ile yakın ya da tamamen zıt tonlarda, yüksekliği fazla olan, 6 cm’den 12 cm’ye kadar farklı seçenekler sunan süpürgelik koleksiyonunu inceleyebilirsiniz. Genel mekân görünümünüze bu şekilde farklı bir hava katabilirsiniz.

     Dayanıklı Parkeler

     Parke seçiminde, diğer önemli etken kullanım alanıdır. Bu nedenle, parke üretiminde ticari ve konut olmak üzere iki farklı parke sınıfı bulunur. Bu iki ana sınıfın yanı sıra parkelerin dayanıklılığına odaklanan aşınma sınıfları da vardır. Parkenizin aşınma sınıfı, parke uygulaması yapılacak zeminin üzerindeki yürüyüş trafiğine ve zeminin durumuna göre belirlenir. Hareket hacmi yüksek olan yerlerde örneğin ofislerde 33. sınıf AC5 aşınma sınıfı tercih edilirken, sirkülasyonun daha az olduğu ev gibi yerlerde 32. sınıf AC4 aşınma sınıfı rahatlıkla tercih edilebilir. Örneğin, eğer mutfak mobilyanızda ekstra çizilme direnci isterseniz aşınmalara karşı dayanıklı AGT Akrilik Panel ile uzun süre ilk günkü şıklığını koruyacak dolaplara sahip olabilirsiniz.

     parkesecimi2

     Parke Kalınlığı

     Parke kalınlığı ısı ve ses yalıtımı konusunda kullanan kişilere büyük avantajlar sağlar. Zeminin durumu, ısı yalıtım ihtiyaçları ve hareket yoğunluğuna göre parke kalınlığı tercih edilmektedir. Genel olarak 8 mm parkeler tüm ihtiyacı karşılasa da ısı yalıtım performansı arttırılmış, 10 mm ve 12 mm kalınlığındaki modelleri de iç mekân tasarımlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

     Açık ve Koyu Renkli Parkeler

     Parkelerde renk seçimi de yine kullanım alanınız ve ihtiyaçlarınıza yönelik değişkenlik gösterir. Gri renkte parkeler ev ve iş yerlerinde modern bir atmosfer yaratırken, meşe tonlarındaki parkeler, yaşam alanlarınıza daha doğal ve sıcak bir hava katar. Açık renk parkeler yaşam alanlarınızı daha aydınlık gösterir. Koyu renkler parkeler ise duvar renklerinizi açık tonlarda tercih ettiğiniz takdirde mekânınızdaki derinlik etkisi daha da artacağı için mekânı olduğundan daha geniş gösterebilir.

     Parkelerin Birleştirilmesi

     Kullanıma yönelik önemli kriterlerden bir diğeri de parke plakalarının kesişim yerlerinin üzerindeki 1 mm boşlukların V şeklinde birleşmesi sonucunda oluşan ve ‘derz’ adı verilen çizgilerdir. Parkeler derzli ve derzsiz parke olarak ikiye ayrılır. Derzli parkelerin derz kısmı parkeye uygun renklerde özel olarak üretim esnasında boyanmıştır. Derz renklerinin genel parke rengine uyumu da çok önemli ve parke seçiminde dikkat edilecek hususlar arasında yer almaktadır. Dekoratif anlamda hoş bir görünüme sahip bu parkeler kolaylıkla temizlenebilir.

     parkesecimi3

     Parke Sertifikaları

     Seçtiğiniz parke modelleri kalite açısından size güvence vermesi için sahip olduğu sertifikalara göz atabilirsiniz.

     Parke seçiminde garanti süreleri de önemli bir kriterdir. 8 mm parkelerde 15 ila 20 yıl, 10 mm parkelerde 20 yıl ve 12 mm parkelerde 25 yıl garanti süresi ile, AGT Parkeler rakiplerinden kolayca farklılaşmaktadır. AGT parkeleri antibakteriyel özelliği, E0 belgeli sağlığa zararı olmayan emisyon değerleri bakımından da tercih edilen marka olarak bilinmektedir. Üstelik AGT parkeler sıfır atık politikasıyla üretimi yapılmakta olup, özellikle parke üretimindeki atıklarıyla yenilenebilir enerjiye katkı sunmaktadır.

     Parke seçimi yaparken, parkenin özellikleri ve hangi zemin için daha kullanışlı olduğu hakkında yetkili firmadan bilgi almak oldukça önemlidir. Böylece, en doğru ve kaliteli malzemeyi seçer, uzun süreler boyunca evinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. AGT parke seçimlerinizin yanı sıra AGT süpürgelik modellerine ve birbirinden farklı ve modern lambri seçeneklerine de göz atabilirsiniz. Sorularınız için size en yakın AGT satış noktasına gidebilir ya da agt.com.tr adresinden iletişim formuna ya da sosyal medya hesaplarından bizlere ulaşabilirsiniz.

     • Yaşam