28 Temmuz 2021

Pandemi Sürecinin, Mimariye Etkisi

Bahçeli Eve Geçiş, Özellikle pandemi döneminde apartman dairesinde yaşayanlar ciddi tedirginlikler yaşadı. 10. Kattaki dairenize çıkabilmek için sizden önce kimin kullandığını bilmediğiniz asansöre binmek, ortak alanlarda temas halinde bulunmak insanlarda tedirginlik oluşturdu. Ayrıca hafta sonunda sokağa çıkma yasaklarında insanların bir dairede kapalı kalması, “en azından hafta sonu yasaklarında bahçesinde toprağı ile uğraşabileceğim bir göz evim olsun, bahçeli olsun’’ isteği insanları şehrin biraz dışında arazi ve müstakil ev alımlarına yöneltti.

Kapalı Mutfaklar Geri Geliyor; Aynı evin içinde Covid -19’a yakalanan birey kendini karantina altına aldığında ortak kullanıma açık olan her mekân evin diğer bireylerinin yakalanma riskini arttırıyor. Bu sebeple son yıllarda projelerde çok kullanılan yaşam alanı ile birlikte düşünülmüş açık mutfaklar artık yeni bina projelerinde kapalı hale geliyor.

Kendi Enerjisini Üreten Binalar; Pandemi süreci, insanlarda farklı paranoyalar da yarattı. Bunlardan biri de salgınlarda, savaşlarda insanlar elektriksiz ve susuz kalırlar ise yaşamlarını nasıl itham ettirecekleri, bunun için elektrik ve suyun merkezi sistemlere gerek kalmadan binalarına kurdukları güneş enerji sistemleri ve mini santraller ile üretimine geçmek. Özellikle Avrupa’da bu yöntemlere başvuran insan sayısı azımsanmayacak derecede fazla.

Evlerin Giriş Bölümleri Değişiyor; Evlerin giriş bölümü yeni yapılan müstakil evlerde artık iki bölümden meydana gelecek. Bunun sebebi ise dışarıdan gelen mikrobu direkt evin içine taşımamak. Bu sebeple girişte steril bölümünün yer aldığı, dışarıdan gelir gelmez, üzerimizdeki giysileri, ayakkabılarımızı ve ellerimizi dezenfekte ettikten sonra evin içine gireceğimiz alanlar mimari projelerde artık farklılık yaratacak.

  • Yaşam