BAHAR FERAHLIĞI EVİNİZDE: ZEMİN KAPLAMA TRENDLERİ

BAHAR FERAHLIĞI EVİNİZDE: ZEMİN KAPLAMA TRENDLERİ

Gündelik kullanımlarınıza göre şekillenen yer kaplamalarını seçerken farklı kriterler üzerinden değerlendirme yapmanız gerekebilir. Görünüm kadar fonksiyon olarak da katkıda bulunacak yer kaplama malzeme ve modellerini seçerek şık dekorasyonunuzu daha işlevsel hale getirebilirsiniz. Bahar aylarıyla birlikte artış gösteren ev yenileme ve dekorasyon süreçlerini daha keyifli hale getirmek ve evinize ferah bir görünüm kazandırmak için son dönemin zemin kaplama trendlerine göz atın!

BAHAR FERAHLIĞI EVİNİZDE: ZEMİN KAPLAMA TRENDLERİ

Zemin Kaplama Seçimi Nasıl Yapılır?

Zemin kaplama malzemelerinin en temel işlevi, insanları soğuktan ve toprağın neminden korumak, zemin üzerinde rahat hareket edilmesine yardımcı olmaktır. Esneklik, köken, doğal ve yapay olma, anti-statiklik, sertlik, gözenek ve temel malzeme durumuna göre sınıflandırılan zemin kaplamaların, kullanılacak alanların özellikleri göz önünde bulundurularak seçilmesi gerekir. Seçilecek kaplama malzemesinin nasıl bir alanda kullanılacağı, ilk kriter olarak ele alınmalıdır.

Alt Zemin Türüne Göre Zemin Kaplama Seçimi

Zemin kaplama işlemini gerçekleştirmeden önce alt zeminde yer alan malzemenin belirlenmesi en sağlıklısı olacaktır. Alt zeminin belirlenmemesi halinde kaplama tutmayabilir ya da zaman içerisinde aşınma gösterebilir. Eğer alt zemininiz beton, karo, taş ve mermer ise vinil, laminant veya ahşap zemin kaplaması kullanmanız gerekir. Zemininiz önceden kabartmalı vinil ya da kalın halı ile kaplıysa zeminin tamamen sökülmesi ve kaplamanın sıfırdan yapılması gerekir.

Dayanıklılık Oranına Göre Zemin Kaplama Seçimi

Tüm zemin kaplama malzemelerinde farklı dayanıklılık kriterleri mevcuttur. Bu kriterler ise zemin kaplama yapacağınız alanın fiziksel özelliklerine ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenir. Darbeye, çizilmeye ve aşınmaya karşı dayanıklılık, yer kaplamalarında en önemli 3 kriterdir. Bunlara ek olarak suya ve kimyasallara karşı dayanıklılık, ısı ve gün ışığına karşı dayanıklılık, yağ ve lekelere karşı dayanıklılık ve yangına karşı dayanıklılık gibi farklı birçok kriter de bulunmakta. Tek bir zemin kaplama malzemesinin tüm kriterlere sahip olamayacağını göz önünde bulundurarak kaplamayı tercih edeceğiniz alana uygun bir malzeme seçimi gerçekleştirmeniz oldukça önemlidir.

Alana Göre Zemin Kaplama Seçimi

Yukarıdaki maddeyle ilintili olarak seçiminizi yaparken kaplama yapılacak zeminin kullanım amacına yönelik bir seçim yapmaya özen göstermelisiniz. Yürüyüş trafiğinin yoğun olduğu giriş, hol ve ofis gibi ortamlarda esnekliği bol, dayanıklı, zor çizilen ve kolay temizlenebilen yer kaplama malzemelerini tercih etmelisiniz. Mutfak için temizlemesi kolay ve ısıya dayanıklı modelleri kullanırken banyo için su ve kimyasallara karşı dayanıklı olanları değerlendirebilirsiniz. Çocuk odası ve salon için ses yalıtımı fazla olan ve bakımı kolay, dayanıklı bir malzeme tercih ederken yatak odanız için daha dekoratif detaylara sahip modellere yer verebilirsiniz.

BAHAR FERAHLIĞI EVİNİZDE: ZEMİN KAPLAMA TRENDLERİ

2018 Zemin Kaplama Trendleri

2018 zemin kaplama trendlerinde ahşap dokulu zemin kaplama modelleri baskın geliyor. Üstelik ahşap görünümlü olmaları yanıltmasın. Kahverenginin yanı sıra açık ve koyu olmak üzere farklı birçok tonda karşımıza çıkacak ahşap benzeri zemin kaplamaları hem minimal hem de daha renkli bir düzen oluşturmanıza imkan sağlıyor. Öyle ki yalnızca salon ve oturma odasında değil, mutfak ve banyolarda dahi ahşap görünümlü laminant parkelerin geniş bir yer tutması bekleniyor. “Doğallık” ana çatısı altında birleşen 2018 dekorasyon trendlerine paralel olarak gerçekleştireceğiniz zemin kaplama seçimleri ister eklektik ister modern olsun, AGT zemin kaplama modelleri içerisinde mutlaka isteklerinizi karşılayacak dinamik bir seçenek bulmak mümkün.

BAHAR FERAHLIĞI EVİNİZDE: ZEMİN KAPLAMA TRENDLERİ

5 kıtada 60'tan fazla ülkede satış noktası SATIŞ NOKTALARI