YENİLİĞE DOĞRU: TADİLAT ÖNCESİ MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

YENİLİĞE DOĞRU: TADİLAT ÖNCESİ MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

Oturduğunuz evin farklı bölümlerinde zamanla oluşan sorunlar, taşınacağınız yeni evdeki eksiklikler veya değiştirmek istediğiniz noktalar, tadilat yapmayı zorunlu hale getirebilir. Yepyeni ve kusurlardan arınmış bir eve kavuşmanızı sağlayacak tadilat işlemlerinin sonucu güzel olsa da tadilat öncesi ve tadilat sırası, oldukça dikkat isteyen, planlı bir şekilde ilerlenmesi gereken bir süreçtir. Şimdi, tadilat sonrasında pişman olmamak, maddi ve manevi zarara uğramamak için dikkat edilmesi gerekenleri birlikte inceleyelim.

İlk Adımınız, İhtiyaçlarınızı Not Almak Olmalı

Tadilat süreci hiç kolay değil. Düzeninizin geçici olarak bozulacağı, evinizde toz ve gürültünün bol olacağı bu dönemi birkaç ayda bir tekrarlamanız imkânsız. O nedenle yenilemek yani tadilat yapmak istediğiniz odadaki tüm eksiklikleri not almalısınız. Tadilata başlamadan önce hazırladığınız listeyi belirli aralıklarla kontrol etmeniz ise unutma ihtimaliniz olan tadilat kalemlerini fark etmeniz ve plana dâhil etmeniz konusunda size yardımcı olur. Hatta evinizde tadilata ihtiyaç olan diğer alanları da bu tadilata dâhil edebilirsiniz. Evinizin birden fazla noktasında tadilat yapacaksanız oda isimlerine göre notlar alabilirsiniz. Örneğin banyoda duşakabin, batarya değişimi; salonda pencere değişimi, duvar boyama gibi notlar almak size yol gösterecektir. Eğer evinizin tüm alanlarındaki tadilatlar için gerekli bütçenizin olmadığını düşünüyorsanız ve yapmayı düşündüğünüz tadilatlar acil değilse planlarınızı birkaç ay erteleyebilirsiniz. Bu sayede her tadilat sonrası detaylı temizlik işleriyle ilgilenmek zorunda kalmaz ve yorulmazsınız. Ayrıca tadilat sonrası temizlik konusunda da işinin uzmanı firmalardan yardım alabilirsiniz.

KONFORUN İZİNDEN: YAZLIK EV İÇİN MOBİLYA SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Ürünlerin ve Hizmetlerin Fiyat Karşılaştırmasını Yapın

Bir önceki aşamada, ihtiyacınız olan yenileme çalışmalarını not aldınız. Şimdi, sırada farklı şirketlerin hizmet bedellerini yani fiyatlarını karşılaştırmak var. Bu aşamada ne istediğinizi bilmeli ve iş birliği yapacağınız şirketlere aklınızdakileri tam olarak anlatmalısınız. Dilerseniz yardım almak istediğiniz şirketlerin de fikrini alabilir ve ev tadilatına bu doğrultuda yön verebilirsiniz.

KONFORUN İZİNDEN: YAZLIK EV İÇİN MOBİLYA SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Bütçenizi Belirleyin

İhtiyacınız olan tadilat hizmetlerini belirledikten ve bu doğrultuda fiyat araştırmasını yaptıktan sonra evinizin yenilenmesi için gerekli olacak bütçe belirlenecektir. Fakat çoğu konuda olduğu gibi tadilat özelinde de evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Bu nedenle ana bütçeye ek olarak planlı olmayan giderler için de belirli bir tutar ayırmak doğru olacaktır. Bu sayede tadilat süresince zorda kalmaz ve tüm işlerinizi zamanında, stres altında olmadan halledebilirsiniz.

Tadilata Başlamadan Hemen Önce Yapmanız Gerekenler

Şimdi tadilat zamanı! Tadilatın zor bir süreç olduğundan bahsetmiştik. Eğer yeni bir eve taşınmayı planlıyorsanız ve tadilatı bu evde yapacaksanız yani henüz bakım yapılacak evde yaşamıyorsanız ve eşyanız da orada değilse bu sürecin zorluğunu daha az oranda yaşayacağınızı söyleyebiliriz. Eğer yaşadığınız evde tadilata giriştiyseniz bu durum sürecin zorluk katsayısını doğrudan etkiler. Çünkü mobilyalarla dolu bir evde tadilat yapmak hiç kolay değil. Peki, bu durumda nasıl bir yol izlemelisiniz?

Evinizin Dekorasyonuna Katkı Sağlayacak Dekorasyon Önerileri

Tadilatın evinizi yenilediği ve farklı bir çehreye bürüdüğü bir gerçek. Diğer bir deyişle tadilat ve dekorasyon birbirine çok yakın kavramlar. Şimdi, en çok yapılan tadilatlar doğrultusunda evinizin dekorasyonuna nasıl katkı sağlayabileceğinize bakalım.

• Duvar dekorasyonunu yenileyecek yani duvarları boyayacak ya da duvar kâğıdı uygulayacaksanız trendleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin bir duvarı farklı bir renge boyamak ya da bir duvarı, dekorasyona uyum sağlayabilecek bir duvar kâğıdı ile kaplamak, alanı farklı kılacak bir uygulama.
• Eğer tadilat yapacağınız alanın küçüklüğünden şikayet ediyorsanız duvarlarda açık renkler tercih edebilir ve odada fazla olduğunu düşündüğünüz mobilyaları başka bir odaya transfer edebilirsiniz.
• Evinizin zeminlerini parke ile kaplayacaksanız tüm odayı kaplayan halılarınızın yerine parkelerinizi ön planda tutacak halıları tercih edebilirsiniz. Unutmamalısınız ki ev dekorasyonunda zemin seçimi oldukça önemli. AGT parkeler ise hayalinizdeki dekorasyona ulaşabilmeniz için en büyük yardımcılarınız arasında. Ayrıca zemin dekorasyonunu tamamlayan süpürgelikler de tadilat sırasında değerlendirmeniz gereken ürünlerden.
• Aydınlatmanın da dekorasyona katkısı büyük. Tadilat yapmak istediğiniz odada vurgulamak istediğiniz alanları (örneğin kitaplığınız) spot ışıklarla aydınlatabilirsiniz. Bu arada spot ışıklar, banyo dolaplarında da çok hoş duruyor.
• Eviniz ne kadar şık ve düzenli olsa da elektronik ürünlerin kabloları karmaşık bir görünüme sebep olabilir. Bu nedenle tadilat sırasında, kullandığınız elektronik ürünlerin kablolarını gizleyebileceğiniz bir alan oluşturma fikrini değerlendirebilirsiniz.

5 kıtada 60'tan fazla ülkede satış noktası SATIŞ NOKTALARI