HAYALİNİZDEKİ EVE BİR ADIM DAHA YAKLAŞIN: PARKE RENK SEÇİMİ REHBERİ

Hayalinizdeki Eve Bir Adım Daha Yaklaşın: Parke Renk Seçimi Rehberi

Ev dekorasyonu denildiğinde genellikle akıllara ilk olarak, uygulanan dekorasyon stili ya da tercih edilen mobilyalar gelse de aslında evinizi dekore ederken yaptığınız her seçimin yaşam alanınızda yakalamak istediğiniz etkiyi oluşturmak konusunda önemli bir görevi var. Fakat parkelerin güzel bir dekorasyon oluşturma konusunda bir süper kahraman olduğu da gerçek. Evlerinizde ya da iş yerlerinizde doğru parkeyi seçerek alanda güzel bir atmosfer yaratmanız mümkün. Peki, parke seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Eğer parke seçimi yapacaksanız ve parke seçiminde önemli noktaları merak ediyorsanız “Basit ama Etkili: Parke Seçiminde Püf Noktalar” yazımızdan doğru tercih yapmanızı sağlayacak ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Parke seçiminizde; uygulama yapılacak alana uygun parke sınıfı, alan için doğru parke kalınlığı, garanti süresi gibi teknik detayların yanı sıra seçeceğiniz parke modelleri ve renkleri de oldukça önemli. Zevkiniz ve uygulanan dekorasyon tarzı doğrultusunda seçeceğiniz parke modellerini doğru renk seçimi ile tamamlayıp alanı en ideal şekilde dekore edebilirsiniz. O halde hayalinizdeki eve ya da iş yerine kavuşmanız için parke renk seçiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir detaylı bir şekilde anlatmaya başlayalım ve AGT parke renk ve isimlerinden öneriler verelim.

Odanızın Büyüklüğü Renk Seçiminde Etkili

Parke renk kataloğunu inceliyorsunuz. Bu aşamada katalogda bulunan fotoğraflar karar vermenizde önemli bir etken olabilir. Fakat gördüğünüz fotoğraflar size fikir verse de doğru seçim yapmanız konusunda bazen size yardımcı olamayabilirler. Çünkü gördüğünüz fotoğraftaki alanlar, parke döşemesi yapacağınız alanın büyüklüğünde olmayabilirler. Bu nedenle doğru bir zemin kaplaması için “Parke renk seçimi nasıl olmalı?” sorusunun cevaplarından biri alanınızın büyüklüğü doğrultusunda karar vermektir.

Koyu renk parke kullanımı, alanı olduğundan küçük, açık renk kullanımı ise dar ve küçük alanları büyük gösterme gücüne sahiptir. Diğer bir deyişle eviniz küçükse alanı büyük göstermek için açık renk laminant parke seçebilirsiniz. Eğer alan genişse ve fazla eşyaya sahip değilseniz yani alanda çok boş yer varsa parkelerin koyu renk seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Koyu renk parkeler, alanın olduğundan daha küçük olduğu izlenimini yaratacaktır.

Hayalinizdeki Eve Bir Adım Daha Yaklaşın: Parke Renk Seçimi Rehberi

Mobilya ve Duvar Rengi ile Uyum Önemli

Parke renk ve modellerini incelediniz, evinizin büyüklüğü doğrultusunda alanda açık renk parke mi koyu renk parke mi tercih edeceğinize karar verdiniz. Peki; bu, doğru parke seçimi için yeterli mi? Elbette değil! Her seçiminizin alan dekorasyonunu tamamlayan bir unsur olduğundan bahsetmiştik. Bu doğrultuda seçeceğiniz parke renginin, alandaki diğer ürünlerle de uyumlu olması gerekiyor. Yani alan için doğru parke seçebilmenizde, parke renginin alandaki başka şeylerle de uyum içerisinde olması gerekiyor. Peki, yaşam alanınız ya da iş yeriniz için en doğru parke rengi tonunu nasıl seçebilirsiniz? Hemen anlatalım...

Zeminlerinizde yer vermek istediğiniz birkaç parke renginin örneğini alın ve evinize götürün. Bu renklerin duvarlarınızın rengi ile uyumunu karşılaştırın. Küçük bir ton farkının bile uyumu ne kadar çok etkilediğini gördüğünüzde şaşıracaksınız! Eğer duvar dekorasyonunda da değişikliğe gidecekseniz yani duvar rengini değiştirmeyi düşünüyorsanız duvarınızın küçük bir bölümünü, yeni renk ile boyayabilir ve parkelerin duvar ile uyumunu bu şekilde karşılaştırabilirsiniz.

Parke renk çeşitlerinin, mobilyalar ile de uyumlu olması gerekir. Dilerseniz uyum hakkında bilgi sahibi olabilmek için aldığınız örnekleri mobilyalar ile karşılaştırabilirsiniz. Eğer evinizde yer verdiğiniz ürünlerde AGT’yi tercih ettiyseniz web sitemizdeki “AGT Ürünlerini Uygulayın” sekmesi de bu konuda size yardımcı olabilir.

Hayalinizdeki Eve Bir Adım Daha Yaklaşın: Parke Renk Seçimi Rehberi

Bu arada, eğer alanı küçük ya da büyük göstermek gibi bir sorununuz yoksa tercihinizi mobilyalarınız ile kontrast yaratacak renk seçeneklerinden yana kullanabilirsiniz. Örneğin mobilyalarınız koyu renkse zeminde açık ton parkeleri, mobilyalarınız açık renkse zeminde koyu ton parkeleri tercih edebilirsiniz. Fakat bu kuralı evinizin her alanında uygulamalısınız diye bir kural da yok; bu parkeyi uygulayacağınız odaya göre değişiklik gösterebilir. Mesela “Kaliteli Uykuya ve Şıklığa Giden Yol: 6 Adımda Yatak Odası Dekorasyonu” yazımızda da bahsettiğimiz gibi yatak odası için ışık miktarı çok önemli. Bu doğrultuda, mobilyalarınız koyu renk olsa bile zeminlerde de ışığı yansıtmaması nedeniyle koyu renk parkeleri tercih edebilirsiniz.

Peki, “Mobilyalarım açık renk, odayı daha geniş göstermek için de açık tonlardaki parkelerden tercih etmeliyim.” diyenlerdenseniz? Hiç merak etmeyin, bu durumda da zemin dekorasyonunu şık bir şekilde hayata geçirmeniz mümkün! Parkelerinizle kontrast oluşturacak süpürgelikler, parkenize uyumlu renk seçenekleri ile alana şıklık katmaya hazır!

Renklerin Etkisinden Yararlanın

Renklerin, hepimiz üzerinde psikolojik bir etki oluşturduğu doğru. Fakat elbette ki ev dekorasyonunda renklerin etkisi sadece mobilya, duvar rengi gibi konular ile sınırlı değil. Parke seçiminde de renklerin psikolojik etkisi var.

Krem rengi tonlarındaki parkeler, alanda eğlenceli bir atmosfer yaratabiliyor. Beyaz ve açık bej gibi parke renkleri ise ferah ve saf bir etki oluşturma gücüne sahip. Eğer mekânda serin ve havalı bir etki oluşturmak istiyorsanız tercihinizi gri tonlarındaki parkeleri tercih edebilirsiniz. Kahverengi tonlarındaki parkeler ise ağaçların gövdelerini anımsattığı için, evinde doğal görünüme önem verenlerin, rustik yansımaları sevenlerin tercihi olabilir. Bu arada siyaha kaçan çok koyu gri ya da kahverengi tonlarının alana ciddiyet ve asalet katabilme potansiyeli olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Temizleme Durumunu Göz Önünde Bulundurun

Temizliğin sunduğu kullanım kolaylığı da “Parke rengi seçerken nelere dikkat etmeli?” sorusunun cevaplarından biri. Çünkü giysilerinizde olduğu gibi parkelerde de açık renkler kiri, koyu renklere kıyasla daha çabuk gösterebiliyor. Tam da bu nedenle “Açık renk parke kullanışlı olur mu?” sorusu akıllara geliyor. Evet, açık renklerin kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz ama bu durum parkeyi kullandığınız alana göre de farklılık gösterebilir. Örneğin sıkça zaman geçirdiğiniz salonunuzda ya da oturma odanızda, çalışma odanızda kullandığınızdan birkaç ton daha koyu renkli parke seçmek temizliğe daha çok zaman ayırmanızın önüne geçebilir.

5 kıtada 60'tan fazla ülkede satış noktası SATIŞ NOKTALARI