05 Ekim 2021

DAYANIKLI DOĞAL ORTAMLAR

Esnek Yaşam Alanları İle Daha Fazla Güvenlik

Yarın nasıl yaşamak istiyoruz? Uluslararası tasarım ekibi olarak, tüm dünyada yürüttüğümüz ayrıntılı trend araştırmaları kapsamında bu sorunun yanıtlarını aradık.

Olası gelecek senaryolarına yönelik bu yoğun analiz bize dünyanın dört bir köşesinde bugünün insanlarının kendi yarınlarına ilişkin dilekleri hakkında güvenilir bilgiler ve iç görü sağladı. Yeniliklerin, inovasyonun ve gelişmenin itici gücü değişimdir.

Yaşam alanlarımız – evimiz, işimiz ve kamusal alanlar – hiç olmadığı kadar çok esneklik talep ediyor, üstelik çok daha hızlı bir tempoda. Bizim istediğimiz ise öngörülemeyenlerin üstesinden ustalıkla gelmek ve farklı gereksinimlere esnek bir şekilde tepki verebilmek.

2021/22 trend öngörümüzde öncelikle, maksimum esnekliği sayesinde dayanıklı ve dirençli olan, insanlara en üst düzeyde reaksiyon kabiliyeti sağlayan, dönüştürülebilir ve çok işlevli yaşam alanlarını ele alıyoruz. Bunlar yaşamda karşılaşılan her türlü şart ve duruma ustalıkla ve kolayca uyum sağlayabilirler. Onların çok yönlülüğü, alanlarda güvenlik ve denge sağlar.

Mobilyaların ve yaşam alanlarının tasarımı ise kullanıcılarının bireysel ihtiyaçlarına göre şekillenir. Yaşam alanları, insanlara uyum sağlamak zorunda. Değişim, geçici olarak verilen ödünlerden çok daha fazlasını ister – sürdürülebilir bir esneklik ve çok yönlü çözümler gerektirir.

İlerici, çok yönlü oda konseptlerinde hangi biçimleri, renkleri ve dekoratif yüzeyleri gördüğümüzü, hangi bileşenlerin çok yönlülüğe katkıda bulunduğunu, takip eden sayfalarda sizin için derledik.

Gelecek, yaratıcılık ve cesaret ister.

Biz hazırız!

Claudia Küchen

Tasarım | Pazarlama Direktörü

YAŞAM ALANLARI ARASINDAKİ SINIRLAR KAYBOLUYOR.

EVİMİZDE BİZİM GİBİ BAĞLANTILI VE ÇOK YÖNLÜ OLMALI.

harika dönüştürülebilir!

Evimiz bizim dinlenme yerimizdir. Kendi dört duvarımızı güvenli alanımız olarak kabul ediyoruz. Bunların da çok işlevli ve kullanımı kolay olması, çok yönlü ve pozitif bir yaşam alanı oluşturmak için büyük bir fayda sağlar. Bazen iş veya okul için mükemmel alanlar, akşam olduğunda arkadaşlarımız ve ailemizle bir araya gelebileceğimiz cazip bir buluşma yeri, ara sıra rahatlamak ve spor yapmak için bir alan olsun isteriz. Her şeyi isteriz: Her zaman güncel olan, modern teknik donanımları içeren, bize özel, konforlu bir tasarım olsun isteriz. Gündelik yaşantımıza ve aynı zamanda öngörülemeyen durumlara da tamamen rahat ve kolayca uyum sağlayan, tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan, hem yaşam alanı hem de dinlenme alanı sunan bir ev olsun isteriz. Ev ortamıyla bütünleşebilen ve de gerekli sınırları da çizebilen çok yönlü seçenekler gereklidir. Gündelik yaşamın etkilerinin evimizden uzak kalmasını isteriz. Çok yönlü konseptler, hem hareket alanı, hem de güvenlik sunarlar.

Bulanık Sınırlar: Çeşitli yaşam alanları arasındaki sınırlar kayboluyor. Şimdi bütünleşmeye ve çeşitliliğe elverişli mobilyalar talep görmekte. Modern sadelik, net dokular, mütevazı mobilya biçimleri ve zamansız bir şıklık aranan özellikler. Biçim ve tasarım dilindeki netlik, hem dışta hem de içte bir düzenli olma duygusu yaratıyor. Topraksı kırmızı ve kahve tonlar, doğal görünümlü ahşaplarla birlikte sıcak bir ev havası yaratıyor. Tekstil dekorlarla eşleştirildiğinde ise özel bir atmosfer ortaya çıkıyor: İnsan kendini evinde, rahat ve huzur duyduğu yerde olduğunu hissediyor.

Valongo Karlstad Oak

Liam Gold Canyon Adria Oak

DİJİTAL VE MOBİLİZ – HERHANGI BIR YERE BAĞLI DEĞILIZ.

ÇALIŞMA ORTAMI ARTIK ESNEK VE ÇOK YÖNLÜ.

maksimum çok işlevli!

Nerede ve ne zaman çalışacağımız hakkındaki bitmek bilmeyen tartışmalar artık geçmişte kaldı. Artık dijital ve mobiliz – zamana ve mekâna bağlı değiliz. Sadece yaptığımız işin içeriği önemli. Şirketler, merkezi olmayan yapıları tercih ediyorlar, büyük ve pahalı ofis komplekslerinden uzaklaşıyorlar. Sabit bir yer olacaksa bile, olabildiğinde mobil olmalı. Çalışma ortamı esnek ve çok yönlü olmalıdır. Kendi başımıza veya ekip içinde, uzaktan veya sabit bir yerin tüm olanaklarını kullanıp odaklanarak çalışabiliriz. Ön planda olan üretkenlik ve yaratıcılıktır. Nerede? Fark etmez! Bir otel lobisi veya bir restoran geçici olarak hızlıca mobil bir ofise dönüşebilir. Nerede çalışacağımıza biz karar veririz – mekânsal sınırlar akıp gider. 

İşyeri taşınabilir ve genişletilebilir, şirket içinde sabit olarak ve aynı zamanda evde de çalışılabilir. Son derece hafif ve kolayca modüler olabilen ofis mobilyaları, çok yönlü kullanıma uygun akıllı çalışma masaları yeter. Tasarım ona bir netlik kazandırır: İş dünyası, açık tonlu ahşap reprodüksiyonları, metal veya tekstil reprodüksiyonları gibi canlı, sade dekorların üzerine inşa edilmiştir. Rengi mavidir! Hem ilham verir, hem de sakinleştirir. Mobilyalar farklı odalara ve durumlara entegre edilebilmelidirler. Heyecan verici bir zıtlık: Soğuk beton dekorlar ile sıcak ahşap dekorlar.

Arctic Fishbone

Mora Oak Canyon Loft Flash

DENEYIMLER YAŞAMAK, İLHAM ALMAK ISTIYORUZ.

KARMA KONSEPTLER, ANALOG VE DIJITALI BIRLEŞTIRIYOR,

KONFOR VE DENEYIM SUNUYORLAR.

... yeni doğallık!

Kent mahalleleri, evinizin hemen yakınında alışveriş ve deneyim bakımından kapsayıcı bir arza sahiptirler. Kamusal alanın tüm bileşenleri çok küçük bir alanda sunulur. Gıda maddeleri alışverişi, doktor randevuları, buluşmalar veya ulaşım gibi konularda kısa ulaşım yolları, yakın çevre deneyimi yaşama olanağı ve bağımsızlık gibi avantajları barındırır. Her türlü durumdan bağımsız olmaya çalışıyoruz. Konfor, özgürlük ve dertsiz bir yaşam kazanıyoruz – odak noktamız gündelik yaşamın ortasındadır, işleyen bir altyapının ve tanımlı bir topluluğun bir parçasıdır. Kentsel yaşam caddelerde ve kamusal alanlarda yaşanır. Yeşil alanlar, bitkiler, doğa, yeşillendirilmiş çatılar, cepheler ve avlular şeklinde içinde yaşadığımız binaların içine kadar ulaşır. Kamusal alan ortak bir buluşma noktası haline gelir.

 

Alışveriş alanında da tasarım bakımından şık bir rustik görünümle karşılaşıyoruz. Sıcak renkler ve yeşil tonlar, kamusal alandaki rahatlık duygusunu destekliyor, evimizden aşina olduğumuz güvenli ve rahat bir yuva çağrışımı yapıyor, kendin için bir iyilik yapma, sağlıklı beslenme ve kendini şımartma ihtiyacını destekliyor. Rustik dekorlar davetkâr bir izlenim yaratıyor.

Canyon Creek Hickory

Karlstad Oak Uni Pine Green Mat +

  • Tasarımcı